
Klejnerne her er store, luftige og allerbedst lune og nykogte. Prøv dem med pyntet med syrlig æbleglasur.
Se video med opskriften her http://youtu.be/Xia49fsgZhg
Opskriften er udviklet af Mia Kristensen, studerende på LIFE og partner i CPH Good Food www.cphgoodfood.dk
Klejnerne
3 dl sødmælk
90g honning
175g smør
1 tsk. salt
1½ æble, revet
4 spsk. finthakket frisk citronmelisse
75g gær
4 æg
1 kg hvedemel
1 kg palmin (til kogningen)
Glasur
200g flormelis
2-3 spsk. æblemost
Kom mælk, honning, salt og smør i en kasserolle. Lun mælkeblandingen til smør, sukker og salt er opløst og blandingen er ca. 40 grader (lille finger-lun).
Hæld blandingen i et dejfad og rør gæren ud heri.
Tilsæt revet æble og citronmelisse.
Kom æggene i en af gangen, og herefter hvedemelet lidt efter lidt. Rør dejen sammen (med en elpisker med dejkroge) og lad den hæve 45 min.
Rul dejen ud på et meldrysset bord.
Skær 25 rektangler af dejen og skær et snit i midten af hver.
Træk den ene ende igennem snittet og læg klejnerne på bagepapir.
Smelt palminen i en sauterpande og lad den blive varm. Fedtet skal bruse, når klejnerne sænkes ned.
Kog hver klejne 1-2 minutter på hver side (til de er gyldne) og lad dem herefter dryppe af på fedtsugende papir.
Sigt flormelis over de nykogte klejner eller rør æbleglasur af flormelis og æblemost.
Spis klejnerne lune og nybagte. Frys eventuelle rester og lun dem i ovnen inden servering.
25 stk

Hej Liv I Danmark har vi groft sagt to typer klejner som vi spiser op til jul, de helt almindelige og så "norske" som i den her opskrift. De "norske" klejner er større og mere luftige end almindelige klejner. Hvorfor de hedder norske klejner må jeg være dig svar skyldig, men måske nogle andre herinde kender oprindelsen for de norske klejner og kan komme med et svar på navnet. Mvh Signe/Food of LIFE
Hvorfor har denne kaken fått navnet NORSKE klejner? Dette er ingen norsk kake. Oppskriften minner mer om Munker enn om Smultringer eller Fattigmann som er de norske kakene som kommer nærmest til Danske Klejer. Klejner er en ukjent kake i Norge. Oppskriften og ideen er megt god , men navnet forvirrer. LGK